Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

B8 1.6TDI Fark Basınç Sensörü Arızası Hk.

Çöküş
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • B8 1.6TDI Fark Basınç Sensörü Arızası Hk.

  Merhaba,
  2015 B8 1.6 TDİ aracımı yaklaşık 2 ay önce satın aldım. Aldıktan 1 hafta kadar sonra motor aıza lambası yandı. Ustama götürdüğümde cihaza bağlayıp hata koduna baktık.
  Hata kodu şu şekilde idi :
  P047100 Egzoz Basınç Sensörü 1- Uyumsuz Sinyal Durum : (Pasif/Kendiliğinden olan)
  P200200 Sıra 1 partikül filtresi Arızalı fonksiyon Durum : (Pasif/Kendiliğinden olan)
  P219500 Lambda sondası 1 Sıra 1 - sinyal çok zayıf Durum : (Pasif/Kendiliğinden olan)

  Ustam Partikül filtresinin arızalı olduğunu en kesin çözümün partikül filtresinin içinin boşaltılıp yazılım olarak iptal edilmesinin gerektiği söyledi. Fakat benim içime bu çözüm pek sinmedi. Çünkü araçta çekiş/gidiş/yakıt olarak hiç bir problemim yok.

  Bunun üzerine Sensör 1'in aynısından aldık ve taktık. Hata kodunu sildik. Fakat yine 1 hafta sonra motor arıza lambam yandı. Bunun üzerine internette araştırma yapmaya başladım. Bazı youtube videolarında (https://www.youtube.com/watch?v=j9ET9g50nck) benzer problemlerde, VCDS yazılımı yardımı ile rejenerasyon işleminin başlatılabileceği bilgisini öğrendim ve ben de bir VCDS kablo satın aldım. Bu işlemi "Servis Rejenerasyon işlemi başlat" gibi bir değerini değiştirip aktif ettim ve yol bilgisayarında DPF simgesi göründü ve kullanım kitapçığına göre bu simge göründüğünde aracı 4. viteste 2500 devirde belirli bir süre kullanmam gerektiği yazdığından bende söylenen işlemi yaptım. DPF simgesi gitti ve ben de hata kodunu sildim. Ayrıca aynı videoda basınç fark sensörü değişiminde "Adaptasyon" işlemi yapılıyordu. Fakat bendeki VCDS yazılımında gereken bölümler aktif değil. Acaba VCDS orijinal değil diye mi böyle bilemiyorum.

  Bu işlemlere rağmen hata ışığı yine yaklaşık 1 hafta sonra yandı. Bu sefer başka bir ustaya arabayı götürüp gösterdim (Ankara'da tavsiye edilen yerlerden biri) Burada da yine cihaza bağlayıp hata koduna baktık.
  Hata kodu şu şekide idi (Başka bir uygulama):
  P219600 Lambda Sondası 1 - Sıra. Sinyal çok zengin
  P245600 Partikül filtresi basıç fark sensörü 1, düzensiz sinyal


  - Bu veya buna benzer bir hata ile karşılaşan oldu mu?
  - Bu hata karşısında ne yapmalı?
  - Sensör adaptasyon yapamadığımızdan mı bir hata oluşuyor? Sensör adaptasyonunu Ankara'da nereye yaptırabilirim (Bir kaç oto elektronik firmasıyla görüştüm, arabayı bağladılar ama VCDS ellerinde yoktu) ?
  - Emisyon ve Çevre kirliliği nedenlerinden dolayı dpf iptal olayını düşünmüyorum ama düşünmeli miyim?

  Araca aldığımdan beri içime siner şekilde binemedim.

  Tüm yardım ve yorumlara açığım.

  Şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara cevap ve yorumları için teşekkür ederim.

 • #2
  Aracınızı sürekli şehir içinde devirsiz kullanıyorsanız dpf ışığını sık sık yakar, aracınızı ara ara devirli kullanarak gözlemlemenizi tavsiye ediyorum.

  SM-N975F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

  Yorum yap

  Hazırlanıyor...
  X